День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження.
В останню суботу травня (цьогоріч 25 травня), в Україні відзначають День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження.
Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році з’явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавалакниги для України та суміжних країн, вона почала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.
Першу друкарню в Україні заснував у ЛьвовіІван Федоров-Федорович. Вона діяла протягом 1573-1575 рр., а першою виданою на українських землях книгою став «Апостол» (в 1574 р.), який історично започаткував розвиток друкарства в Україні.
Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра. Заснована в 1616 р., Київська Лаврська друкарня працювала три сторіччя. Але був в Україні і негативний досвід руйнації книговидання, починаючи з 1720 р., коли Петро І заборонив своїм указом книговидання українською мовою. Як і багато століть тому, нині росія знищує українськомовні шкільні підручники, заарештовує та піддає тортурам всіх, хто виступає на захист української мови та писемності.
Для багатьох з нас життя розділилося на «до» та «після», а хтось все ще емоційно застряг у ранку 24 лютого. Але треба рухатися далі, як би важко це не давалося — допомогти країні перемогти можна, і потрібно, не лише зі зброєю в руках. Без українських друкарень продукти та товари у крамницях стояли б неопізнаними, а державні установи не були б забезпеченні бланками для операційних потреб.
Видавництво – це про творчість, про процес творення тексту, самої книги, створення моделі її просування, створення певного читацького ажіотажу. Книжка – одне з найбільших цивілізаційних надбань. За рівнем розвитку книговидання оцінюють загальноосвітній і культурний рівень суспільства.
Книжка завжди супроводжувала нас у подорожах, заспокоювала, надихала, підтримувала. Зараз книжка з нами у бомбосховищах, у світлі ліхтарика під час блекауту, в бліндажі та в бою, вона може навіть зупинити кулю.
Вдячні всім, завдяки кому ми можемо тримати в руках новеньку книжку з хрусткими сторінками й насолоджуватися неймовірним ароматом щойно народженого видання.