29 травня – Міжнародний день миротворців ООН
У 2002 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 29 травня Міжнародним днем миротворців. В Україні Міжнародний день миротворців встановлено відповідно до Указу Президента України від 30 квітня 2003 року № 374/2003 і відзначається щорічно разом із світовою спільнотою.
Миротворчі операції ООН розпочалися в 1948 році, коли Рада Безпеки санкціонувала розміщення військових спостерігачів на Близькому Сході. Роль місії полягала в контролі за виконанням Угоди про перемир’я між Ізраїлем та його арабськими сусідами, операція, пізніше відома як Організація ООН з нагляду за перемир’ям (UNTSO).
З 1948 року понад два мільйони військовослужбовців і цивільного персоналу допомогли країнам перейти від війни до миру, розгорнуто понад 70 миротворчих операцій. Протягом багатьох років у цих операціях брали участь сотні тисяч військовослужбовців, а також десятки тисяч поліцейських ООН і цивільних осіб із понад 120 країн.
Здобуття Україною незалежності зумовило необхідність формування та проведення власної зовнішньої політики, що сконцентрувалась на забезпеченні безпеки країни, активній двосторонній співпраці з більшістю інших держав, а також із провідними міжнародними та регіональними організаціями. З цього моменту розпочався процес законодавчого оформлення місця нашої держави на міжнародній арені і виокремлення пріоритетних напрямів, серед яких значне місце посідає миротворча діяльність.
Миротворча діяльність громадян України, їх професіоналізм у виконанні службових обов’язків, в тому числі й у роботі з надання гуманітарної допомоги, заслужила високу оцінку з боку Організації Об’єднаних Націй, котра неодноразово висловлювала вдячність нашій державі за внесок у справу утвердження миру в усьому світі.
Сьогодні українські миротворці несуть службу на різних континентах, у складі багатьох міжнародних сил з підтримки миру, демонструючи високий фаховий рівень та вірність обов’язку. Це безпосередньо сприяє зростанню авторитету України на світовій арені як надійного партнера та впливового суб’єкта міжнародної безпеки.
Вітаємо всіх, хто брав участь у миротворчих операціях, хто сьогодні перебуває в «гарячих точках» нашої планети та докладає активних зусиль до запобігання або ліквідації загроз миру.
Нехай глибока людська вдячність та пошана й надалі супроводжуватимуть вас у цій благородній справі, а любов і підтримка рідних завжди будуть надійними оберегами.