Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення від
USAID/ENGAGE свідчить, що українці готові більше брати особисту відповідальність за протидію корупції. 32% опитаних у 2022 році проти 22% у 2021 році відповідно. На антикорупційні інституції громадяни покладають менше відповідальності (35% проти 40 % у 2021 році).
Ми в НАЗК впевнені, що ідеальна формула боротьби з корупцією — це спільна робота громадськості та антикорупційних органів. Тому нагадуємо вам про те, що ви завжди можете повідомити НАЗК про порушення антикорупційного законодавства на місцевому рівні.

Про які порушення варто повідомляти?

Місцевий посадовець бере на роботу в підпорядкування члена своєї сім’ї (дружину/чоловіка, сина/доньку чи інших членів родини) або ж самостійно визначає собі премії та надбавки. Це яскраві приклади конфлікту інтересів;

Чиновник купує об’єкти нерухомості чи автівки, які суттєво перевищують середній бюджет його сім’ї. Це може свідчити про необгрунтовані активи;

У декларації посадовця за відповідний рік не вказано житла чи авто, яким він користується більше ніж половину цього звітного періоду (183 дні). Це вказує на недостовірне декларування. Водночас, зверніть увагу, що обов’язкова подача декларацій призупинена, тому посадовець міг купити нову автівку у 2021 чи 2022 роках, але ще не подати декларацію за цей звітний період. Це не вважається порушенням. Порушення можна фіксувати лише тоді, коли майно не вказано в декларації за рік, у якому воно і з’явилося в декларанта.
Пам’ятайте, чим більше деталей ви опишете, тим простіше буде розпочати моніторинг НАЗК та притягнути порушника до відповідальності.