Село Олександрівка – одна із перлин української Херсонщини!

Херсонщина – славетна українська земля. Цей край, близький й дорогий кожному, хто хоч раз побачив безмежне привілля степу, вдихнув його насиченого різнотрав’ям повітря, занурився у його історію.

Однією з перлин цієї місцевості, є невеличке село Олександрівка, що розташоване у Станіславській територіальній громаді Херсонського району. Цей населений пункт заснований ще в 1754 році  запорожцями. У ньому розташовувалися  зимівники, рибні заводи, у яких козаки займалися рибним уловом та добували сіль. Тут на кожному кроці славне минуле наших предків. Наприклад, на краю села з 1782 року  розташована могила козака Коношка, на якій до 20-х років ХХ століття стояв кам’яний хрест із написом: «Бившаго Війська Запорозькаго козак куреня Платнирівскаго. Зде опочиває раб Божий Василь Коношко блаженно пам’яти 1782 року місяця января 10 дня».

Нині уламки хреста перебувають у одному з обласних краєзнавчих музеїв країни.

Унікальне й географічне сусідство цієї адміністративно-територіальної одиниці. Вона має вихід до водойми, що вважається найбільшим лиманом Причорномор’я, – Дніпро-Бузького лиману. Цей водний простір дивує ландшафтами. Берегова лінія практично скрізь полога, але є й горбиста місцевість. Вона простягається уздовж берега неподалік в тому числі й Олександрівки. За 5 км на північний-захід від села розташований ландшафтний заказник загальнодержавного значення в Україні «Олекса́ндрівський зака́зник». На його території зростають: дрік скіфський, карагана скіфська, ковила українська, ковила Лессінга, ковила волосиста, водяний горіх та багато інших унікальних рослин. Серед тварин трапляються: аксонолайм замковий, меризія азовська, п’явка медична, махаон, джміль глинистий, балобан, зуйок морський, полоз жовточеревий, які занесені до Червоної книги України.

Однак основним багатством села є його щирі, привітні люди, трударі, які своєю повсякденною працею звеличували добробут території, на якій проживають. Саме вони будували школи та дитячі садочки, крамниці та будинки культури, і з вранішнім сонцем, що сходило над українським селом, працювали на полях та фермах.

Їх праця та навколишні пейзажі неодноразово надихали митців на творчість. Так, у селі створений мистецький центр «YOUKH», що став простором для натхнення, творчості, польоту фантазії та відпочинку на березі Дніпро-Бугського лиману між природними глиняними скелями (Станіславський гранд-каньон). У 2020 році його відвідало 39 людей творчих професій, які залишили свій внесок у локальне мистецьке середовище та здобули новий досвід. У липні 2021 року село стало резиденцією для драматургії. Упродовж десяти днів вісімка досвідчених авторів  втілювала у життя ідеї для своїх нових текстів. Результатом цієї роботи стала надрукована та випущена в Херсоні за підтримки  Ґете Інституту в Україні та Євросоюзу, Українського культурного фонду, Київського центру «Текст», збірка драматургічних творів «8» тиражем у 500 примірників.

В цьому маленькому селі завжди розуміли, що вони – майбутнє нашої країни. Їм жити і творити нову історію української Херсонщини.

Show Buttons
Hide Buttons