Брилівка – від поселення до селища міського типу
Херсонщина це багата історією, культурою, туристичними місцями та колоритом частинка нашої неньки України. На території Херсонської області є безліч чудових і яскравих місць, кожен населений пункт має свою історію і є невіднятною частиною багатовікової історії нашої держави.
Одним з яскравих прикладів є дуже молодий населений пункт – Брилівка.
Брилівка це селище міського типу Виноградівської територіальної громади, що розташоване на території Херсонського району за 62 км до обласного центру.
Як і кожен населений пункт нашої дивовижної Херсонщини Брилівка має свою історію багату на цікаві факти та події.
Існує дві думки з приводу дати заснування цього населеного пункту. Одні вважають датою заснування 1943 рік, в якому на пустирі поблизу залізничної станції почалося спорудження хлібоприймального пункту, будівельникам, які працювали на об’єкті доводилося жити в бліндажах і землянках. Інші говорять, що населений пункт було засновано у 1945 році пояснюючи це тим, що саме в цьому році на території селища з’явилися перші житлові будинки.
У 1950 році розпочалось індивідуальне будівництво вулиці Миру, а у 1951 році з’явилася перша вулиця та було побудовано дерев’яний будинок, у якому розмістилася початкова школа, цього ж року на території майбутнього СМТ розпочалася посадка зелених насаджень.
Населений пункт стрімко розбудовувався та розвивався:
– у 1952—1954 рр побудовано бавовняний пункт;
– у 1953 році було оголошено про спорудження Північно-Кримського каналу, з усіх куточків країни до селища прибували люди і техніка;
– на базі дільниці БМУ-5 було створено спеціалізоване будівельно-монтажне управління № 3, яке у 1964 році перейменоване в СБМУ-20;
– було створено «Укр ВОД БУТ», а потім «Херсон ВОД-БУД».
У 1964 році Брилівка отримала статус «Селище міського типу».
На території населеного пункту функціонували завод залізобетонних виробів, елеватор, філія Скадовського консервного заводу, ткацький цех Цюрупинського комбінату побутового обслуговування, середня школа, лікарня, Будинок культури, клуб та три бібліотеки.
Разом із розвитком інфраструктури зростала і кількість мешканців на території населеного пункту так, з 1946—1949 років кількість населення становило 70 мешканців, за переписом населення станом на початок 1978 року чисельність мешканців складала 4800 осіб, а в січні 1989 року чисельність населення зросла і становила 5956 осіб.
До проведення реформи децентралізації в країні селище було адміністративним центром селищної ради, 9 грудня 2016 року Брилівська селищна рада ввійшла до складу та Виноградівської територіальної громади.
Сучасна територія селища простягається на 4,11 км², населення складає 4286 осіб.
В Брилівці працює філія акціонерного товариства «Державна Продовольчо-Зернова Корпорація України» «Брилівський Елеватор», яка спеціалізується на: вирощуванні зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, виробництві продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, оптовій торгівлі зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, складському господарстві.
На території населеного пункту знаходиться: Брилівський могильник IХ-ХII ст. до н.е., площею 2 га, Братська могила воїнів та жертв фашизму 1941-1945 років, висотою 4, 00 м та 32 кургани висотою 0,3 – 3,5 метрів ІІ ст. до н.е.- ІІ ст. н.е., розташовані у селищі та за 0,2 – 3,2 кілометри навкруги нього, які є археологічними пам’ятками та внесені до реєстру пам’яток історії та культури Херсонської області.
В селищі збережено мережу закладів освіти та культури. Для забезпечення потреб населення в освітніх та культурних послугах на території населеного пункту функціонують:
Брилівська селищна бібліотека для дорослих Виноградівської сільської ради Херсонського району Херсонської області;
Брилівська селищна бібліотека для дітей Виноградівської сільської ради Херсонського району Херсонської області;
Брилівський сільський будинок культури Виноградівської сільської ради Херсонського району Херсонської області;
Брилівський ліцей Виноградівської сільської ради Херсонського району Херсонської області;
Брилівський заклад дошкільної освіти ясла-садок “Берегиня” Виноградівської сільської ради Олешківського району Херсонської області.
Кожен мешканець селища це його невіднятна частина. Саме завдяки повсякденній, наполегливій та самовідданій праці кожного громадянина, Брилівка розбудовувалась та розквітала, бо кожен із них розуміє що майбутнє населеного пункту залежить від кожного, хто проживає на його території.
Здобувачі освіти Брилівського ліцею Виноградівської сільської ради неодноразово доводили, що вони це майбутнє нашої країни, здобуваючи призові місця у спортивних змаганнях, учнівських олімпіадах, фестивалях та конкурсах.
У 2017 році талановита молодь селища отримала:
– Дипломи І, ІІ та ІІІ ступенів за перемогу у ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад – 16 учнів;
– Дипломи ІІІ ступеня у ІІ етапі Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика -1 учень;
– Диплом ІІІ ступеня у ІІ етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка – 2 учні;
– Дипломом ІІ ступеня в ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад -1 учень;
-Всеукраїнська краєзнавча експедиція «Моя Батьківщина Україна» – І місце у районному етапі, І місце у ІІ регіональному турі м. Херсон, ІІІ місце у ІІІ турі м. Київ;
– обласний конкурс із декоративно-ужиткового мистецтва та декоративно-прикладного мистецтва «Знай люби свій край» І місце – 2 учні, ІІ місце – 3 учні, ІІІ місце – 1учень;
– обласний конкурс «Космічні фантазії» ІІ місце – 3 учні, ІІІ місце – 1 учень;
– обласний конкурс Малої Академії Наук на підтримку воїнів АТО «Душею прагнемо до миру» ІІІ місце;
– обласний конкурс «На кращі твори, присвячені історії національно-визвольної боротьби українського та кримськотатарського народу з тоталітарним режимом СРСР та відлуння історичних паралелей до сьогодення у боротьбі за державний суверенітет та територіальну цілісність України» ( за творчий підхід до конкурсу);
– обласні змагання з радіопеленгації, ІІІ місце.
– волонтерський загін «Крок» за вагомий внесок у розвиток волонтерського руху серед учнівської молоді району;
– районних змагань з баскетболу ІІ місце;
– районних змагань «Шкіряний м’яч» ІІІ місце.
21 вересня 2020 року, здобувачі освіти 2-х, 4-х, 6-х та 11-х класів Брилівського ліцею Виноградівської сільської ради долучилися до відзначення Дня Миру, який закликає ворогуючі сторони в усьому світі оголосити щорічний Всесвітній день припинення вогню і відмови від насилля, створивши мотиваційні патріотичні фото та відеоролики Міжнародний день миру.
Селище багате і на активних, самовідданих громадян, які кожного дня наближують здійснення мрії кожного: «Жити у квітучому, сучасному населеному пункті».
Населення Брилівки живе під гаслом «Не чекаємо, а робимо!». Для того, щоб покращити умови проживання для себе, своїх близьких та дітей, вони постійно беруть участь у різноманітних проєктах та грантових програмах.
У 2017 році у селищі з’явився волейбольний майданчик, побудований у рамках проєкту «Майданчик для пляжного волейболу смт Брилівка», який було реалізовано БФ «Об’єднання» за програмою «Active Citizens» при підтримці British Council Ukraine.
У 2018 році здійснено перші кроки до відновлення великого спортивного комплексу розташованого в центрі Брилівки та проведено капітальний ремонт спортивної зали.
Цього ж року було подано проєкт «Освітлення вулиць – не розкіш, а потреба» на конкурс підтримки проектів соціальної дії, програми «Активні Громадяни» від Британської Ради, для молоді у галузі міжкультурного діалогу і соціального розвитку. За результатами конкурсу розробники проєкту отримали фінансову підтримку від Британської Ради у сумі 14,800.00 грн. Коштом Британської Ради та коштів виділених з місцевого бюджету територіальної громади встановлено вуличне освітлення в мікрорайонні «Південний», смт Брилівка Херсонського району Херсонської області по вулиці Таврійська.
У 2019 році активістами населеного пункту було розроблено проєкт «Сімейний Мега – майданчик для відпочинку у Брилівці» та подано на конкурс підтримки проектів соціальної дії, програми «Активні Громадяни» від Британської Ради. Проєкт став переможцем онлайн-голосування. Коштом Британської Ради та коштів виділених з місцевого бюджету територіальної громади було реалізовано проєкт. завдяки якому в смт Брилівка створили не лише простір для відпочинку дітей і батьків, а також активізували й об’єднали людей навколо відновлення центрального парку селища.
Завдяки своїм мешканцям, їхньому завзяттю, відданості та креативу селище щоразу розквітало з новими силами. Кожен з них докладав максимум зусиль для того, щоб жити у квітучому та сяючому населеному пункті.