Алгоритм пошуку зниклих безвісти під час війни
У зв’язку із збройною агресією безліч людей пішли захищати Україну і багато сімей втратили зв’язок з рідними. Тому уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець 21 грудня оприлюднив
АЛГОРИТМ З ПОШУКУ ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ:
- Зібрати інформацію про причину відсутності зв’язку із захисником у військової частини (зателефонувавши на їх гарячу лінію) і уточнити останнє місцезнаходження Захисника та обставин після яких він зник.
- Встановіть комунікацію із територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з якого була мобілізована особа і перевірте наявність/відсутність повідомлення від частини про підтвердження статусу Зниклого безвісти.
- Лубінець також рекомендує використовувати українські ресурси для пошуку особи самостійно. Це телеграм-канали з пошуку людей під час війни (https://telegra.ph/Telegram-05-25-12 ) та українські сервіси з пошуку зниклих або загиблих (https://telegra.ph/Official-05-25 ).
Родичі або члени сім’ї мають право на отримання достовірних відомостей про місце перебування/обставини смерті/місце поховання (якщо воно відоме).
Раніше представник Офісу уповноваженого з питань осіб зниклих безвісті за особливих обставин Олег Котенко повідомив, що родини, які втратили зв’язок зі своїми рідними, першу чергу мають звернутися до поліції і здати ДНК:
Якщо близька людина зникла чи не виходить на зв’язок, він радить діяти за таким алгоритмом:
- Звернутися до Нацполіції із заявою про зникнення людини. Якщо в поліції вважають за доцільне взяти зразок ДНК, обов’язково це зробити. За словами Котенко, це необхідна процедура, яка не означає, що людина загинула.
- Звернутися до Національного інформаційного бюро (НІБ) за телефоном “гарячої лінії” — 16-48. Таким чином держава веде облік тих, хто зник під час війни.
- Звернутися до Офісу Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісті за особливих обставин. Телефон для дзвінків з України: 0800339247. З-за кордону можна зателефонувати (або зв’язатися месенджерами) за номером: +38 095 896 04 21.
Якщо ви не змогли додзвонитися на гарячу лінію НІБ, повідомити про зникнення можна:
- на сайті, обравши відповідну форму для звернення (Полон, Зникнення, Депортація/примусове переміщення дорослого чи дитини тощо);
- у Telegram-бот – @nib_uncp_bot;
- у Viber-бот – nib_uncp_bot.
Національного інформаційного бюро приймає звернення про:
- полон;
- зникнення;
- депортацію/примусове переміщення дорослого;
- депортацію/примусове переміщення дитини;
- примусову мобілізацію на ТОТ;
- загибель.
Щоб знайти зниклого військового:
- Спершу варто зібрати всі можливі факти й докази, необхідні для розшуку військовослужбовця.
- Повідомте до НІБ, у будь-який зручний для вас спосіб — зателефонувати на гарячу лінію за номером 16-48 або ж (044) 287-81-65, чи скористатися чат-ботом (шукайте вище).
- Зверніться до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ за телефонами (067) 650-83-32, (098) 087-36-01, або ж надішліть листа на електронну адресу: [email protected].
- Зателефонуйте на гарячу лінію Офісу уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, за номером 0-800-339-247 або +38(095)-896-04-21 (для дзвінків з-за кордону через месенджери Viber, WhatsApp, Signal).
- Подайте заяву до територіального підрозділу поліції. Обовʼязково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДС, де буде зазначено ПІБ слідчого. За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон відкривається кримінальне провадження.
- Дізнайтеся ПІБ слідчого, який веде досудове розслідування, можна у СБУ.
- Здайте біологічний зразок для виведення ДНК-профілю для можливого подальшого їхнього порівняння.
Крім того, родичі військовослужбовців Сил оборони України, які вважаються зниклими безвісти, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для того, щоб здійснити портретне експертне дослідження.
Тобто, якщо на фото чи відео з полоненими українськими військовими ви помітили людину, схожу на вашого родича, можна провести спеціальне дослідження з ідентифікації військовополоненого за ознаками зовнішності.
Таке дослідження здійснює Київський науково-дослідний інститут судових експертиз.
Для цього рідним необхідно звернутись до Уповноваженого із письмовим зверненням та надати фото та відеоматеріали. Проте мають бути виконані обовʼязкові умови:
- Знайдені зображення обличчя на фото та відео полонених мають бути чіткими та якісними (не розмитими й придатними для встановлення індивідуальних ознак зовнішності).
- Якщо у кадрі зафіксовано декілька осіб рідним необхідно чітко вказати, яку саме особу необхідно дослідити (вказати місце розташування у кадрі або ознаки одягу).
- Порівняльні зразки (фото військовослужбовця до зникнення безвісти) мають бути якісні, чіткі, нові та у кількох варіантах.
- Обличчя особи у порівняльних зразках має бути в тому ж самому ракурсі (нахилі), що й на знімку чи відеозаписі.
- Куди звертатися, якщо військовий кілька днів не виходить на звʼязок
- Якщо ваш родич чи близька людина долучилася до лав ЗСУ, вам необхідно занотувати дані про місце служби рідного воїна. Ця інформація стане в пригоді у випадку виникнення запитань.
Основна інформація, яку ви повинні зібрати:
- Номер військової частини, де проходить службу ваш захисник.
- Посада, рота, батальйон.
- Військове звання.
- Прізвище, імʼя, посада та номер телефону безпосереднього командира.
- Прізвище, імʼя командира військової частини, його номер телефону чи номер гарячої лінії бригади.
- Прізвище, імʼя та номер телефону заступника командира військової частини з морально-психологічного забезпечення.
- Контакти ТЦК та СП, яким призивався військовий.
- Контакти бойових побратимів вашого захисника.
Заступник Міністра оборони України Ганна Маляр спільно ГО Громадський рух Жіноча сила України та Службою психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців розробили посібник Родинам захисників (https://t.me/ok_pivnich1/4390?single). Він допоможе родинам, рідний воїн яких довго не виходить на звʼязок, зрозуміти, що відбувається.
- Якщо з військовим немає звʼязку понад три дні без попередження – рідні мають звернутися до безпосереднього командира.
- Якщо звʼязок з командиром відсутній – ви маєте звертатися до командира частини чи його заступника з морально-психологічного забезпечення.
- Якщо з військовослужбовцем відсутній звʼязок понад 10 днів без попередження, а звʼязку з командиром у рідних немає – рідні мають звернутися до ТЦК та СП за місцем призову військового.
- Якщо є додаткові питання, або проблемні питання не вирішуються, звертайтесь на гарячу лінію Міністерства оборони України – 0-800-500-442.
“Дуже багато людей, яких ми рахуємо безвісті зниклими, тому що немає зв’язку (збили вишку), але вони знаходяться. Є ті люди, які ми розуміємо, де вони знаходяться, тому бо був втрачений зв’язок. Але дуже багато людей ми знаходимо і в полоні також”, — підкреслив Котенко.
Публікація підготовлена за матеріалами:
Алгоритм пошуку зниклих безвісти під час війни
Алгоритм пошуку зниклого військового у 2023 році — поради адвоката
Куди телефонувати, якщо ваш рідний воїн вже кілька днів не виходить на зв’язок?