Раннє втручання — це послуга про життя
Раннє втручання — це комплексна допомога сім’ям із дітьми раннього віку, у яких є порушення розвитку або ризик таких порушень. Ця послуга дає можливість своєчасно розпочати надання інтенсивної допомоги у сприятливому для впливу віці, а саме від народження до чотирьох років. Раннє втручання включає супровід сімей, які виховують малюків із порушеннями розвитку, підтримку родини в подоланні кризи, у розвитку життєво необхідних навичок у дитини, сприяння покращенню взаємодії малечі із членами родини та соціумом. Ця послуга необхідна родинам з малими дітьми. Потрібна підтримка родин, коли вони бачать, що з їх дитиною щось не так.
У перші роки життя особливо важливо підтримувати розвиток дитини. Адже у цьому віці мозок малечі активно розвивається та має найвищу пластичність й потенціал до адаптації, а також втручання. Згідно з міжнародними дослідженнями у перші роки життя у 13-18% дітей виявляють затримки розвитку чи є ризики їх виникнення.
В Україні на початку 2022 року було 1,6 млн дітей від 0 до 4 років. Тобто, приблизно від 200 тисяч до 282 тисяч дітей потребують допомоги фахівців раннього втручання. Саме завдяки послузі раннього втручання у майбутньому можна буде зменшити статистику дітей, яких батьки вимушені віддавати в інтернат через інвалідність.
Послуга раннього втручання допомагає батькам побачити труднощі з розвитком дитини та вчасно їх пропрацьовувати. Чим раніше будуть залучені фахівці, тим більш ефективною буде робота.
Скористатись послугою можуть родини, у яких є діти віком до 3-х років 11 місяців та 29 днів з:
– відставанням у розвитку, що підтверджене документально закладами охорони здоров’я;
– анатомічними дефектами, іншими необоротними порушеннями функцій органів і систем організму, станів та захворювань;
– інвалідністю;
– тяжкими захворюваннями, розладами, травмами, станами, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність (пологові травми, синдром Дауна, діабет та інші хвороби, перераховані у Постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1161);
– порушенням розвитку;
– наслідками насильства, жорстоким поводженням у родині;
– високим ризиком виникнення порушень розвитку внаслідок несприятливої дії біологічних та соціальних факторів (фактично усі діти, які живуть в Україні під час війни).
Рекомендовано також звертатись за послугою раннього втручання батькам, які усиновили дитину або взяли під опіку. Адже дитина могла довгий час перебувати у лікарні чи в інтернатному закладі, або її вилучили з родини – вона могла зазнати травматизації, що потім може позначитись на розвитку.
Для реалізації послуги залучають щонайменше чотирьох фахівців різної спеціалізації. У команді раннього втручання може бути психолог, логопед (спеціальний педагог), фізичний терапевт, лікар-педіатр, фахівець з соціальної роботи чи соціальний працівник, або координатор чи реєстратор послуги раннього втручання. За потреби та наявності відповідних ресурсів, склад команди раннього втручання рекомендується розширювати. Можуть залучати лікаря-невролога, ерготерапевта, лікаря фізичної та реабілітаційної медицини.
Родину на постійній основі супроводжує частіше один фахівець, який має трансдициплінарні знання. На командних зустрічах проводиться обговорення ситуації і фахівці можуть отримати всю необхідну інформацію для супроводу родини.
Команда раннього втручання працює у синергії з батьками. Після обстеження дитини для родини складають індивідуальний план. Там зазначають пріоритети для родини в цілому, цілі для дитини та батьків, заходи та необхідні ресурси для їх досягнення. А також періодичність і строки виконання заходів, вказують відповідальних за їх виконання, дані щодо моніторингу результатів.
Без батьків ця послуга марна. Буде лише робота вузьких спеціалістів (корекційних педагогів, лікарів), але це вже не раннє втручання. Тільки через батьків і тільки з ними можливо покращити життя всієї родини в найкращих інтересах дитини.
Послуга раннього втручання триває 6 місяців. Сімейні зустрічі проходять 1 раз на тиждень від 30 до 50 хвилин. Але батькам рекомендують щодня практикувати навички та техніки вдома, щоб забезпечити сталий розвиток дитини. Маленькі діти беруть участь в 40-50 щоденних активностях. Будь-яка активність дає 8-10 навчальних можливостей. А це мінімум 200 000 навчальних можливостей в рік.
Закінчити курс раннього втручання можна і раніше, якщо, наприклад, цілі досягнуті. Після закінчення курсу родину не полишають просто так. Дитину після 4-х років, за потреби, надалі спрямовують в інші установи та підтримують контакт з батьками.
Розвиток системи послуг раннього втручання повністю відповідає двом основним міжнародним конвенціям, що гарантують права осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю: Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права дитини та Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права осіб з інвалідністю (їх ратифіковано Верховною Радою України).
З метою популяризації послуги раннього втручання та її упровадження на рівні адміністративно-територіальних одиниць у закладах охорони здоров’я, соціального захисту, дошкільної освіти є розроблення Концепції створення та розвитку системи раннього втручання,затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року № 517-р.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року № 1117-р затверджено «План заходів щодо реалізації Концепції створення та розвитку системи раннього втручання на період до 2026 року».
Питання щодо технології надання послуги, її міждисциплінарність, зміст та заходи нормативно врегульовано наказом Міністерства соціальної політики України від 18 лютого 2021 року № 92, яким затверджено «Методичні рекомендації щодо впровадження практики надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя».
Фінансування цієї Концепції передбачається здійснювати за рахунок коштів, передбачених у державному та місцевих бюджетах, інших джерел, не заборонених законодавством.
Управління соціальної політики
Херсонської РДА