Людям, які пережили окупацію, окрім відновлення фізичного здоров’я часто потрібно потурбуватися й про психічне.

Досвід, який вони відчули, не міг не позначитися на психологічному стані. Тож після забезпечення першочергових потреб — безпеки, води та їжі, спокійного сну, ліків — слід потурбуватися про таке:
?Пройдіть медичне обстеження в доступних фахівців: сімейного лікаря, працівників мобільних бригад тощо. Якщо не знаєте, де найближчий медичний заклад, зверніться до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 — оператор підкаже.
?Уникайте вживання речовин, які змінюють свідомість: алкоголю, тютюну. Вони не допомагають забути пережите, а лише можуть спровокувати залежність.
?Поділіться переживаннями — з людьми, які пережили подібне, родичами, друзями, які готові вас слухати.
?Попросіть про фахову психологічну допомогу. Якщо протягом 2-3 тижнів стан виснаження, пригніченості, тривоги не проходить, зверніться до місцевих психологів, мобільних команд, на лінію психологічної підтримки Національної психологічної асоціації за номером 0-800-100-102 (працює з 10:00 до 20:00 години без вихідних, усі дзвінки безоплатні).
?Якщо помітили за собою небажані спогади, думки, почуття, уникання певних місць, подій, людей, які повʼязуються з пережитим досвідом, надмірну тривогу, реакцію на певні звуки, запахи — це може свідчити про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). У такому випадку зверніться до свого сімейного лікаря. Або до лікаря первинки найближчого медичного закладу. Можна напряму звернутись до психіатра, для цього не потрібне направлення. За потреби, психіатр призначить лікування та випише рецепт на “Доступні ліки” при розладах психіки та поведінки.
За порадами Віталія Климчука, доктора психологічних наук, експерта проєкту “Психічне здоров’я для України” (https://bit.ly/3Sf8WA9).
Тут ми розповідали, що треба знати про стрес після пережитої травми: https://bit.ly/3S816Ze.

Show Buttons
Hide Buttons