День українського політв’язня
День українського політв’язня відзначається в Україні щороку 12 січня на честь осіб, заарештованих за політичними переконаннями.
Традицію святкування запроваджено з 1975 року на пропозицію В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям та жорстокості режиму.
В’ячеслав Максимович Чорновіл — український політичний діяч, дисидент часів СРСР, журналіст і публіцист. Один із засновників Народного Руху України та лідерів українського національно-демократичного руху кінця 1980-х-1990-х років.
Саме В’ячеслав Чорновіл разом із кількома однодумцями розпочав в Україні рух «шістдесятників», був одним із найбільш яскравих його організаторів та активістів. Він виступав за відродження України та її мови, відновлення національної культури та суверенітету.
З пропозицією заснувати День українського політв’язня В’ячеслав Чорновіл виступив у 1975 році під час свого другого ув’язнення. Дату обрали на честь річниці початку масової хвилі арештів шістдесятників – 12 січня 1972 року. Ці події увійшли в історію як «генеральний погром», саме тоді Чорновіл, а також ще близько 10 відомих дисидентів, були заарештовані у Києві та Львові.
Спочатку причиною відзначення цього дня були репресії радянського тоталітаризму проти української інтелігенції, а зараз – російський режим, що розгорнув терор проти українців «перевершивши радянський тоталітаризм».
Дуже подібний до радянського за своєю сутністю, російський режим окупував український Крим і розв’язав криваву війну в Україні. На сьогодні тисячі українців перебувають у полоні окупантів, тому цей день як ніколи актуальний як акція протистояння репресіям і жорстокості. Відзначається пам’ятна дата, зазвичай, різними тематичними заходами, а найактивніші учасники на підтримку політв’язнів проводять одноденне голодування.
Управління соціальної політики
Херсонської РДА