Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом

Повномасштабне вторгнення росії в Україну призвело не тільки до знищення населених пунктів, критичної інфраструктури, вбивства цивільного населення, але й загострило проблему сексуального насильства, пов’язаного з війною.

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, стає жахливою та руйнівною зброєю, яку ворог свідомо використовує у воєнних конфліктах для створення атмосфери страху, безпорадності та деморалізації населення.

Це насильство може бути спрямоване на жінок, чоловіків, дітей і молоді будь якої статі та застосовуватися не лише проти цивільного населення на тимчасово окупованих територіях чи у зоні бойових дій, але й стосовно військових. Такий злочин – грубе порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини.

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК), – це форма гендерно зумовленого насильства (ГЗН), що включає: зґвалтування, сексуальне рабство, примус до проституції, примусову вагітність, примусовий аборт, примусову стерилізацію, примусовий шлюб. Також можуть бути інші форми, що взагалі не включають фізичне вторгнення: погрози та спроби будь-якої форми зґвалтування або погрози та спроби інших сексуальних нападів; каліцтво статевих органів; примус дивитись на сексуальну наругу; примусове оголення. Тобто, це  будь-яка із форм, яка напряму чи опосередковано пов’язана з конфліктом.

СНПК може переслідуватись як:

  • Злочин проти людяності (п.п g ч.1 ст. 7 Римського статуту – зґвалтування, сексуальне рабство, примушення до проституції, примусова вагітність, примусова стерилізація чи будь-яка інша подібна за тяжкістю форма сексуального насильства);
  • Воєнний злочин (п.п xxii п.b. ч.2 ст.8 Римського статуту – зґвалтування, сексуальне рабство, примушення до проституції, примусова вагітність, як вона визначена в пункті 2(f) статті 7, примусова стерилізація чи будь-яка інша форма сексуального насильства, яка також становить грубе порушення Женевських конвенцій);
  • Геноцид (п.п. b,d ч.1 ст.6 Римського статуту – заподіяння тяжких тілесних ушкоджень або психічного розладу членам такої групи; впровадження заходів, спрямованих на запобігання дітонародженню всередині такої групи).

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом – це воєнний злочин, а такі злочини не мають терміну давності. Постраждалим  особам необхідно намагатися задокументувати такі злочини, та звернутись із заявою про вчинення такого злочину у будь-який час, відповідно винна особа буде притягнена до відповідальності  незалежно від того, коли такий злочин був скоєний.

            Контакти допомоги:

  • 102 – Національна поліція України;
  • 103 – Медична допомога;
  • 15-47 – Урядова лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству;
  • +38 096 755 02 40 – офіс Генерального прокурора;
  • +38 044 253 75 89 або 0800 501 720 – гаряча лінія Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

 

Управління соціальної політики  Херсонської РДА

Show Buttons
Hide Buttons