02 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування рабства
Щороку 2 грудня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії ГА ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. В Україні документ набрав чинності 15 лютого 1955 року.
Рабство здається чимось давно забутим та минувшим, але, на жаль, це не так.
Рабство на протязі століть видозмінювалася і виявлялося по-різному. Якщо деякі старі традиційні форми рабства досі присутні в своєму первісному вигляді, то деякі інші прийняли нові форми. Органи ООН з прав людини документально підтверджують наявність старих форм рабства, які закладені в традиційних віруваннях і звичаях. Такі форми рабства є результатом багаторічної дискримінації щодо найбільш уразливих груп суспільства, включаючи представників нижчих каст, племінних меншин і корінних народів.
Сучасними формами рабства є: сексуальна експлуатація, торгівля людьми, продаж наречених, шлюби з примусу, ряд форм дитячої праці, насильницьке вербування дітей для використання у збройних конфліктах та боргова кабала. До рабів відносяться і народжені в неволі.
Деякі цифри: жертвами сучасних форм рабства є близько 40,3 мільйона людей, включаючи 24,9 мільйона жертв примусової праці та 15,4 мільйона жертв примусових шлюбів.
- Із 24,9 мільйона жертв примусової праці: 16 мільйонів знаходяться в приватному секторі (робота по дому, на будівництві або в сільському господарстві); 4,8 мільйона є жертвами сексуальної експлуатації; 4 мільйони експлуатуються державною владою.
- Із тисячі осіб в світі п’ятеро є жертвами сучасних работоргівців. Один з чотирьох жертв — дитина.
- Жінки і дівчата складають 99 відсотків числа всіх жертв, зайнятих у комерційній секс-індустрії, а також 58% в інших секторах тіньової економіки.
В нашу цифрову епоху досі процвітає торгівля людьми. Торгівля людьми – форма сучасного рабства, яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Експлуататори отримують прибуток через контроль та експлуатацію інших людей. Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Щорічно близько 600 – 800 тисяч осіб у світі продають за кордон з метою експлуатації. Експлуатація може відбуватись як всередині країни, так і поза її межами, а вербувальниками найчастіше є знайомі люди – ті, яким довіряють.
За певними джерелами, наразі один з десяти дітей в світі працює. Дитяча праця використовується, в основному, з метою економічної та сексуальної експлуатації. Це суперечить Конвенції про права дитини, яка визнає «право дитини на захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може становити небезпеку для здоров’я, бути перешкодою в одержанні нею освіти чи завдавати шкоди її здоров’ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному і соціальному розвитку».
Торгівля людьми та використання рабської праці є злочинами міжнародного характеру, що ставить під загрозу життя і здоров’я особи, супроводжується фізичним насильством, тортурами, погрозами і примусом. Суспільна небезпека цих злочинів збільшується за рахунок поєднання з іншими, не менш небезпечними: викрадення людей, незаконне позбавлення волі, захоплення заручників, бандитизм та ін. У більшості випадків вони пов’язані з порушенням трудового і міграційного законодавства. Торгівля людьми відбувається не тільки в сексуальне або трудове рабство, людей продають також і на органи.
Куди звертатись в разі, якщо ви є постраждалим або знаєте особу відносно якої застосовується рабство, примусова праця або інші форми експлуатації:
- Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми: (стац.тел.): 0 800 505 501, мобіл.: 527
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: +38 080 050 17 20
- Національна поліція України: 102
- Департамент міграційної поліції НПУ: +38 098 481 03 45
- ГО «Херсонський обласний центр «Успішна жінка» в Херсонській області: +38 099 349 36 47
- Департамент соціального розвитку Херсонської ОВА: +38 066 266 68 72
Управління соціальної політики Херсонської РДА