Демографічна політика

Рух — це життя, 30 хвилин активності протягом дня — і шанс на довше, здорове життя зростає. Україна щороку втрачає тисячі людей від хвороб, яким можна запобігти.
👉 Здоров’я кожного з нас — це не лише особистий вибір, а й важлива складова майбутнього всієї країни.
Саме тому одним з ключових напрямків Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року, розробленої Мінсоцполітики, є створення умов для довгого, активного і здорового життя українців.

Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року – довгостроковий програмний документ, що визначає основні демографічні виклики та загрози для розвитку України, які були посилені збройною агресією російської федерації, а також цілі та завдання для подолання демографічних викликів, соціальних і гуманітарних проблем.

Стратегія спрямована на реалізацію галузевих політик для підвищення народжуваності, зниження рівня передчасної смертності та повернення мігрантів. Документ також передбачає створення наскрізних умов для комфортного життя в Україні: доступне житло, якісна громадська інфраструктура, безпечне середовище, безбарʼєрність, інклюзивний ринок праці та соціальна згуртованість населення із забезпеченням рівних прав і можливостей, свободи і гідності громадян.

Стратегія демографічного розвитку України — один із індикаторів виконання Плану України з реалізації ініціативи Європейського Союзу Ukraine Facility, націлений на покращення ситуації на ринку праці і рівня життя українців.

Нагадаємо, Міністерство соціальної політики розробило Стратегію демографічного розвитку до 2040 року за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, спільно із широким колом представників експертного середовища, залученням Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, органів влади, міжнародних партнерів, експертів з демографії з різних країн.

Наразі Стратегія демографічного розвитку затверджена Урядом України. План заходів із реалізації Стратегії передбачає понад 260 чітких кроків із визначеними виконавцями та строками реалізації.

Цілі стратегії

Україна має сприяти підвищенню рівня народжуваності. Ми повинні створити середовище, дружнє до сімей з дітьми, та інвестувати в розвиток інфраструктури для догляду: індивідуальне житло, дитячі садочки, заклади освіти й медицини тощо. Кожна жінка має бути впевнена, що не втратить дохід і карʼєрні перспективи після народження дитини, зможе повернутися на роботу і продовжити самореалізацію. Кожна родина, яка хоче дитину, але має з цим труднощі, повинна отримати можливість скористатися репродуктивними технологіями чи доступною механікою усиновлення. Кожна дитина має виховуватись у сім’ї. Сімейна політика має бути спрямована на захист родин з дітьми від бідності, підвищення їх економічної самодостатності, популяризацію сімей з двома і більше дітьми та подолання негативних стереотипів, що існують в суспільстві щодо народження дітей.

Для збільшення тривалості життя чоловіків та жінок варто підвищувати усвідомлення особистої відповідальності за власне здоров’я, сприяти веденню здорового способу життя, відмовлятись від шкідливих звичок, формувати навички самозбережувальної поведінки (безпечне кермування, дотримання правил безпеки на роботі, профілактичні медичні огляди тощо). Медичні та соціальні послуги повинні бути адаптовані для людей з інвалідністю.

Кожна людина повинна мати можливість втілювати професійну самореалізацію та отримувати гідний заробіток, а завдання держави — ефективно допомагати їй у цьому, незалежно від віку, гендеру або функціональних обмежень організму. Ми маємо побудувати безбар’єрне середовище, адаптоване для ветеранів, людей з інвалідністю, осіб старшого віку, матерів з дітьми та ін. Держава має сприяти розвитку підприємництва, самозайнятості, поширенню гнучких умов праці та дистанційної зайнятості. Ми повинні інвестувати в наявний людський капітал всередині країни, впроваджувати програми професійно-технічної освіти та перекваліфікації, курси та тренінги – орієнтовані під потреби ринку праці.

Створення умов для якісного життя людей старшого віку – важлива частина Стратегії. Документ передбачає розширення можливостей для профілактики захворювань та їх лікування, впровадження ефективної системи догляду. Важливим є модернізація пенсійної системи, а також створення умов для самореалізації та активної діяльності людей старшого віку як на ринку праці, так і у сферах дозвілля, культури, спорту, громадської діяльності.

Державна політика має забезпечувати наскрізні передумови для повернення українців в Україну та бажання створювати тут сімʼї. Серед іншого, важливо організувати безпечне довкілля, доступне індивідуальне житло, побудувати зручну і якісну інфраструктуру – освітню, медичну, соціальну, культурну, спортивну – за принципами інклюзивності та дружності до людини.

За матеріалами: https://surl.gd/zlrfgu

Show Buttons
Hide Buttons