Екологія та охорона навколишнього середовища
Повномасштабне вторгнення росії до України вже завдало та продовжує завдавати величезну шкоду довкіллю, що призвело до серйозних негативних наслідків – забруднення ґрунтів, повітря, водойм, лісових пожеж, пошкодження заповідників, руйнування екосистем, тощо.
Природно-заповідний фонд був гордістю Херсонщини, про що свідчать площі території та кількість відповідних об’єктів як місцевого, так і загальнодержавного значення.
Станом на 01 січня 2025 року ПЗФ району складає 30 території та об’єктів, в тому числі 6 об’єктів загальнодержавного і 24 об’єкти місцевого значення.
Природоохоронні комплекси району поділяються на 5 категорій територій та об’єктів:
- національні природні парки «Олешківські піски», «Нижньодніпровський»;
- 4 заказники загальнодержавного та 5 заказників місцевого значення;
- 13 пам’яток природи;
- 5 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва місцевого значення;
- 1 заповідне урочище.
Важливу складову екологічної мережі становлять і природоохоронні території Смарагдової мережі. Це мережа територій особливого природоохоронного значення, важливих для збереження біорізноманіття, що охороняються Бернською конвенцією. Тобто це ті види і оселища, які мають дуже високу міжнародну цінність, підтверджену урядами 49 країн та Європейським Союзом, які підписали зазначену конвенцію.
Через воєнні (бойові) дії непоправна шкода завдана Європейській природоохоронній мережі, зокрема як об’єктам Смарагдової мережі, що розташовані на території району: «Олешківські піски», «Нижній Дніпро», «Дніпро-Бузький лиман», так і Рамсарські водно-болотні угіддя: «Дельта Дніпра». Під вогневим ударом опинилися ландшафтні заказники загальнодержавного значення «Олександрівський», «Станіславський».
Зміни відбудуться і у рельєфі. Ймовірним є непрогнозоване відкладання річкових наносів та змитих матеріалів з поверхні суходолу. Спостерігається негативний вплив на прибережні території та сухопутну частину НПП «Нижньодніпровський», та численні об’єктів природно-заповідного фонду з меншими площами. Деякі з цих територій частково або майже повністю знищені, що призвело до незворотних наслідків для їх біологічного різноманіття. Наслідки катастрофи поширюються далеко за адміністративні межі району і згаданих природоохоронних територій, суттєво підриваючи узгодженість та екологічний взаємозв’язок Пан-Європейської екологічної мережі (PEEN) у більшому географічному масштабі.
Відповідно до карти бойових дій на території України від Deep State, з 30 територій та об’єктів ПЗФ деокуповано 22 території та об’єкти (з них НПП «Нижньодніпровський» є частково деокупованим та частково тимчасово окупованим) та які на сьогодні перебувають в зоні бойових дій.
Під тимчасовою окупацією залишаються 8 територій та об’єктів ПЗФ на лівобережжі району.
Російські війська будують потужний укріпрайон уздовж лівобережної частини Херсонської області в Україні. Будівництво фортифікаційних споруд відбувається на надзвичайно цінних територіях на територіях національних парків «Олешківські піски» і «Нижньодніпровський», ландшафтного заказника «Саги», «Олешківський (Цюрупинський) сосновий бір».
Основними проблемами цінних територій, викликаними збройною агресією, стали масштабні пожежі, замінованість територій, активні бойові дії, окупація та, як наслідок, неможливість виконання природоохоронних функцій, втрата працівників та науковців, які були вимушені покинути власний дім і роботу.
Національний природний парк «Нижньодніпровський» повідомляє, що за період спостережень з 23 лютого 2022 року по квітень 2024 року на території парку відмічено ряд масштабних осередків займання, орієнтовною загальною площею згарищ більш 7443,78 га.
Ситуація ускладнюється замінуванням територій, адже після очищення природно-заповідних територій від вибухонебезпечних предметів утворюються воронки від вибухів, а отже, суттєво псуються або знищуються природні ділянки та все живе на них. Крім того, замінованість територій унеможливлює роботу природоохоронної спільноти та проведення безпосередніх природоохоронних заходів через значний ризик для життя.
Обсяг загальної шкоди, нанесеної заповідним територіям війною російської федерації проти України, важко оцінити, адже крім питання значного ускладнення проведення оцінки через мінування та окупацію, втрату унікальних територій та об’єктів тваринного і рослинного світу визначити неможливо.
Далеко не всі втрати дикої природи можливо буде відновити після завершення війни та деокупації.
Підрив російською федерацією та руйнування греблі Каховської ГЕС також завдало значної шкоди довкіллю.
Суб’єкти господарювання, що були підтоплені внаслідок підриву Каховської ГЕС не становлять екологічної загрози.
Полігони та сміттєзвалища ТПВ, які знаходяться на території району не зазнали підтоплення.
Військовими адміністраціями населених пунктів району проведена робота щодо визначення місця спалення та захоронення загиблих тварин внаслідок руйнування Каховської ГЕС та затоплення територій з урахуванням вимог чинного законодавства, для захисту населення від хвороб, спільних для людей і тварин.
На теперішній час проведено обстеження територій, спалахів інфекційних хвороб тварин та загиблих тварин, які потребують утилізації, не виявлено.
Визначення та обстеження територій та об’єктів природно-заповідного фонду, інших природоохоронних територій та об’єктів, які постраждали внаслідок тимчасової окупації, оцінка нанесеної шкоди та встановлення шляхів для відновлення, визначення шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища, та погіршення якості природних ресурсів, проведення обстеження ступеня пошкодження лісових насаджень внаслідок тимчасової окупації стане можливим тільки після повної стабілізації стану деокупованих громад (розмінування, припинення обстрілів, повноцінного відновлення роботи всіх служб та структур).