Культура Херсонського району

Управлінням гуманітарної політики здійснюється координація, контрольно-моніторингова діяльність закладів культури

З метою надання культурно — освітніх послуг підростаючому поколінню, з урахуванням безпекової ситуації в дистанційному режимі надають освітні послуги КЗ «Олешківська дитяча музична школа» Олешківської міської ради, КЗ Білозерська мистецька школа Білозерської селищної ради, Чорнобаївська школа мистецтв.

Для забезпечення населення культурними послугами відновили свою роботу в змішаному форматі бібліотеки та будинки культури:

– в Чорнобаївській громаді Благодатнівська, Киселівська, Посад-Покровська (на базі Чорнобаївської бібліотеки) бібліотеки та 3 будинки культури;

– в Дар’ївській громаді – два будинки культури.

Всі інші заклади культури перебувають на простої не з вини працівника.

З метою відзначення знаменних пам’ятних дат, історії, держави, краю, підвищення рівня національної свідомості та національно-патріотичного виховання дітей та молоді їх шанобливого ставлення до національної символіки, спільно з органами місцевого самоврядування забезпечено проведення заходів з використанням дистанційних форм – тематичні виставки, тематично-виховні години, висвітлено відеоролики на патріотичну тематику, бесід, лекцій викладку інформаційно – історичних матеріалів на офіційних сторінках та сторінках у мережі Facebook, присвячених Дню Соборності України, Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Дню пам’яті Героїв Крут, річниці трагічних подій на Майдані, Шевченківським дням, Дню пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом, Дню скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні, Дню Конституції України, Дню Державного Прапора України та Дню Незалежності України, Дню захисників та захисницям України Проведення вищезазначених заходів здійснено з урахуванням воєнного стану та безпекової ситуації.

Розпорядженням начальника районної державної (військової) адміністрації від 09 жовтня 2024 року № 89 затверджено склад координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Херсонській районній державній (військовій) адміністрації.

З метою виконання програми з очищення публічного простору від маркерів русифікації та тоталітаризму в громадах району з дотриманням норм чинного законодавства проводиться перейменування населених пунктів, вулиць, демонтаж російськомовних табличок, вивісок та рекламних щитів.

За 2024 рік на території району для забезпечення виконання Постанови Верховної Ради України від 19 вересня 2024 року № 3984-ІХ «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» перейменовано 2 селища:

  • селище Пойма Олешківської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області перейменовано на селище Заплава Олешківської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області.
  • селище Первомайське Білозерської селищної громади територіальної громади Херсонського району Херсонської області перейменовано на селище Незламне Білозерської селищної громади територіальної громади Херсонського району Херсонської області.

На виконання ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» в районі перейменовано 215 вулиць (провулків), з них на території:

  • деокупованої частини району – 86 вулиць (провулків): Дар’ївська громада – 23 вулиці (провулка), Музиківська громада – 10 вулиць (провулків), Білозерська громада – 19 вулиць (провулків), Станіславська громада – 18 вулиць (провулків), Чорнобаївська громада – 16 вулиць (провулків);
  • окупованої частини району – 129 вулиць (провулків): Олешківська громада – 1 селище, 68 вулиць (провулків), Виноградівська громада – 15 вулиць (провулків), Ювілейна громада – 23 вулиці (провулка), Великокопанівська громада – 22 вулиці (провулки).

На деокупованій частині району з урахуванням безпекової ситуації проводиться обстеження населених пунктів на наявність маркерів русифікації та тоталітаризму їх демонтаж.

Продовжується інформаційно-просвітницька робота із залученням освітніх закладів щодо важливості впливу символіки у публічному просторі громад, необхідності невідкладного очищення інформаційно-культурного простору від наслідків пропагандистської експансії окупаційних російських імперського та комуністичного режимів.

В межах повноважень передбачених Законом України «Про місцеві державні адміністрації», Херсонська районна державна (військова) адміністрація забезпечує та тримає на контролі виконання Конституції та Законів України, додержання прав і свобод громадян на території громад району. Відповідно Закону України «Про державну мову України», Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», Конституції України та Статутів закладів освіти і культури громад, мовою надання послуг є українська мова.

Вчителі української мови та літератури протягом року підвищували кваліфікацію з теми «Формування мовленнєвої компетентності педагога» шляхом проходження курсів підвищення кваліфікації на базі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти»» Херсонської обласної ради. Крім того, вони беруть участь у вебінарах, семінарах та майстер-класах. На онлайн платформах для освітян «Освіторія», Інститут модернізації змісту освіти» брали участь у вебінарах, організовували розмовні клуби, доєдналися до Мовного курсу «Єдині!» («Курс переходу на українську мову»);

Регулярно здійснюється інформування щодо основних положень Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

З метою всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя шляхом формування здорового менталітету та культури народу як нації, зміцнення національної свідомості, збереження національної ідентичності розроблено та затверджено розпорядженнями (наказами) військових адміністрацій (Чорнобаївською, Станіславською, Виноградівською, Олешківською, Білозерською, Дар’ївською місцеві Програми розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя.

Організовано та проведено на місцевому рівні етапів Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика. Серед здобувачів освіти було проведено І, ІІ та ІІІ етапи ХV Міжнародний мовно – літературних конкурсів учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка, ХХV Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика. Здобувачі освіти, вчителі, батьки та всі бажаючи долучилися до написання Всеукраїнського Радіодиктанту національної єдності.

Здійснюється поповнення фондів бібліотек кращими творами національної та світової художньої літератури, довідковими, науково – популярними виданнями з різних галузей знань українською мовою.

Активно здійснюється робота над формуванням української національної та громадянської ідентичності у громадян України, які проживають за кордоном та на тимчасово окупованій території, а також прилеглих до них територіях. Основні онлайн-заходи включають вебінари національної та громадянської ідентичності, онлайн-дискусії, віртуальні екскурсії, подорожі історичними місцями та музеями України в онлайн-форматі, та майстер-класи, практичні заняття з різних аспектів української культури та традицій, від ремесел до художнього читання.

В результаті російської агресії проти України кількість пошкоджених закладів культури орієнтовано складає 67 закладів (пошкоджено – 59, зруйновано – 8).

Show Buttons
Hide Buttons