Економіка, інвестиційний та агропромисловий розвиток Херсонського району

До початку повномасштабної війни основу сільськогосподарського виробництва в районі складали 266 сільськогосподарських підприємств незалежно від форм власності (правий, лівий беріг).

Унаслідок повномасштабної війни та окупації агропромисловий сектор району зазнав чималих збитків, які на сьогодні неможливо повністю обрахувати через проведення бойових дій, постійні обстріли звільненої території району та окупацію лівобережної частини Херсонщини.

Падіння місцевої економіки через вплив воєнного стану обумовлене багатьма факторами, такими як:

  • Кількість сільгосппідприємств до та після повномасштабного вторгнення рф в Україну (у тексті статті дублюється інформація даної інфографіки)

    Кількість сільгосппідприємств до та після повномасштабного вторгнення рф в Україну

    суттєве зменшення споживання через відтік населення;

  • руйнування виробничої та інженерної інфраструктури;
  • пошкодження та викрадення сільськогосподарської та іншої техніки;
  • екологічні проблеми, пов’язані із замінуванням земель, забрудненням ґрунтових вод;
  • зменшення чисельності працівників.

Велика частина території району непридатна для проведення сільськогосподарських робіт через замінування, зруйновано виробничі споруди та приміщення аграрних господарств, а більшість з них розграбовано і знищено повністю, ліквідовано переробні підприємства, деякі сільгоспвиробники тимчасово призупинили виробничу діяльність.

Станом на 01.01.2024 кількість підприємств, які входять в агропромисловий комплекс району в сфері тваринництва та рослинництва і функціонують на теперішній час – 100 с/г підприємств (деокуповане правобережжя):

  • Білозерська ТГ – 14;
  • Станіславська ТГ – 17;
  • Музиківська ТГ – 21;
  • Чорнобаївська ТГ – 26;
  • Дар`ївська ТГ – 18;
  • Херсонська ТГ (с. Садове) – 4.
Інформація щодо обстеження та розмінування земель громад Херсонського району (у тексті статті дублюється інформація даної інфографіки)

Інформація щодо обстеження та розмінування земель громад Херсонського району

Релоковано в інші області України 3 підприємства: ПСП «Агрофірма «Роднічок» – вирощування с/г продукції (Білозерська ТГ), ТОВ «ПОЛІМЕР ЛАК» – єдиний завод в Україні з виробництва акрилових і силіконових герметиків ТМ “LACRYSIL” (Чорнобаївська ТГ), екоферма «Лиманська коза» – виробництво крафтових сирів (Станіславська ТГ).

На сьогодні, частина територій Херсонської міської об’єднаної територіальної громади, Білозерської селищної об’єднаної територіальної громади, Дар’ївської, Станіславської, Чорнобаївської сільських об’єднаних територіальних громад знаходяться в межах 20-ти кілометрової зони ведення активних бойових дій, що з урахуванням небезпекової ситуації унеможливлює проведення робіт із розмінування (гуманітарного розмінування) земель сільськогосподарського призначення.

Орієнтовна площа сільськогосподарських земель, які потребують обстеження і розмінування складає 116370,9 га (сільськогосподарські угіддя – 109065,2 га, несільськогосподарські угіддя – 7305,7 га), в тому числі по територіальним громадам: Білозерська – 32376,2 га, Музиківська – 10553 га, Дар’ївська – 36749,7 га, Станіславська – 19996,7 га, Чорнобаївська – 16695,3 га.

Разом з військовими адміністраціями деокупованих населених пунктів району проводиться робота з сільгосптоваровиробниками щодо необхідності подачі заявок на розмінування сільгоспугідь з визначенням пріоритетності та категоризації сільськогосподарських земель щодо щільності забруднення та економічної доцільності.

Сільськогосподарськими товаровиробниками, які здійснюють господарську діяльність на деокупованих територіях Херсонського району, подано повідомлення (заявки) щодо розмінування 36222,2245 га сільськогосподарських земель.

На теперішній час першочергово проводиться гуманітарне розмінування земель з залученням інженерно-саперних підрозділів.

Так, на території Музиківської територіальної громади проведено повне розмінування земель сільськогосподарського призначення загальною площею 10553 га. Відповідно до наданих актів виконаних робіт з розмінування (очищення) місцевості (акваторії, об’єкта) від вибухонебезпечних предметів станом на 01.01.2025 на території Білозерської СТГ обстежено та розміновано 15367,88 га, Дар’ївської СТГ – 25966,56 га (з них 21089,0 га перебувають під постійними обстрілами, в подальшому можливо будуть потребувати повторного розмінування), Станіславської СТГ – 2575,85 га, Чорнобаївської СТГ – 12342,35 га сільськогосподарських угідь.

Продовжуються роботи щодо обстеження сільськогосподарських угідь, польових доріг та лісосмуг на наявність вибухонебезпечних предметів і мінування.

На виконання п. 12.2 доручення № 98 від 25.04.2023 року за результатами наради з начальниками військових адміністрацій деокупованих населених пунктів Херсонської області від 24 квітня 2023 року, на територіях деокупованих населених пунктів працюють комісії, в обов’язки яких входить фіксування фактів забруднення і засмічення земельних ресурсів, проведення первинного огляду таких ділянок та складання відповідних актів, що в подальшому будуть основною підставою для проведення розрахунків шкоди, завданої ґрунтам та землям України внаслідок російської агресії.

Фіксування фактів забруднення та засмічення земельних ділянок проводиться тільки на територіях з можливістю забезпечення для комісії безпекової ситуації. Акти обстеження із засмічення земельних ділянок подаються до Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОДА. Станом на 01.01.2025 року кількість актів наданих Білозерською СТГ становить 30 шт., Дар’ївською СТГ – 71 шт., Чорнобаївською СТГ – 176 шт.

Також здійснено заходи із розповсюдження та інформування місцевого населення громади, сільгоспвиробників про ризики пов’язані з вибухонебезпечними предметами.

Попри воєнні умови та незважаючи на труднощі, аграрії району продовжують свою діяльність: проводять відновлювальні роботи, закуповують і ремонтують техніку, проводять збиральні та посівні кампанії.

В період весняно-польових робіт по Херсонському району було проведено посів ярових, пізніх ярових, озимих зернових та зернобобових, технічних та кормових культур урожаю 2024 року на загальну площу 42706,10 га (99,1 % прогнозованого посіву 43096,50 га), з них:

  • Використання земель та врожайність у 2024 р (у тексті статті дублюється інформація даної інфографіки)

    Використання земель та врожайність у 2024 р

    Білозерська ТГ – 8524,3 га;

  • Станіславська ТГ – 3166 га;
  • Музиківська ТГ – 6940 га;
  • Чорнобаївська ТГ – 7810 га;
  • Дар`ївська ТГ – 13372,0 га;
  • Херсонська ТГ – 2893,8.

Станом на 03.10.2024 року зібрано ранніх сільськогосподарських культур (зернові та зернобобові, технічні, кормові) 56844,17 т на площі 34875,10 га (81,7% засіяної площі), середня урожайність 16,3 ц/га, з них:

  • Білозерська ТГ – зібрано 8324,2 т на площі 3477,3 га (40,8% засіяної площі – низький рівень збору пояснюється інтенсивними обстрілами з боку окупаційних військ рф), урожайність 23,9 ц/га ;
  • Станіславська ТГ – 6211,8 т, на площі 2279,0 га (72,0% засіяної площі), урожайність 27,3 ц/га;
  • Музиківська ТГ – 8487,0 т, на площі 6472,0 га (93,3% засіяної площі), урожайність 13,1 ц/га;
  • Чорнобаївська ТГ – 11112,2 т, на площі 6531,0 га (83,6% засіяної площі), урожайність 17,0 ц/га;
  • Дар`ївська ТГ – 18348,0 т на площі 13297,0 га (99,4% засіяної площі), урожайність 13,8 ц/га;
  • Херсонська ТГ – 4361,0 т, на площі 2818,8 га (97,4% засіяної площі), урожайність 15,5 ц/га.

Станом на 03.12.2024 року на деокупованій території Херсонського району проведено посів озимих культур під урожай 2025 року площею 31084,3 га, що становить 91,3% до прогнозованої площі посіву – 34056,1 га.

Унаслідок окупації та проведення бойових дій пошкоджено і зруйновано меліоративні системи й насосні станції, заміновано прилеглі до них території та сільськогосподарські угіддя. Завдані зрошувальній системі району збитки унеможливили використання меліоративних систем, які потребують відновлення.

Підрив у 2023 року російськими військовими греблі Каховської гідроелектростанції та руйнування водосховища звели до нуля будь-які можливості для подальшого функціонування всіх меліоративних систем (і зруйнованих, і вцілілих), каналів та інших гідротехнічних споруд, для яких Каховське водосховище було джерелом водопостачання. Проте навіть за таких непростих умов аграрії району проводять сільськогосподарські роботи, їхня віддана праця сприяє відновленню та розвитку агропромислового комплексу на території Херсонщини, а також збереженню продовольчої безпеки регіону.

Налагодження міжнародного співробітництва

Однак, незважаючи на всі негативні фактори та виклики, військовими адміністраціями населених пунктів району проводиться певна робота щодо налагодження міжнародного співробітництва.

Так, на виконання доручення начальника обласної військової адміністрації від 29 листопада 2024 року № 100-д «За результатами засідання Херсонського регіонального офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України від 26 листопада 2024 року» на постійній основі здійснюється робота щодо налагодження міжнародного співробітництва з регіонами ЄС та США, що дозволить розширити фінансування для відновлення та розвитку подальшої взаємодії, надання ними допомоги у відновленні громад та укладання відповідних меморандумів про партнерство.

Білозерській селищній громаді надана допомога з гуманітарного реагування на надзвичайні ситуації наступними міжнародними фондами і організаціями:

  • USAID UСВІ – облаштування класу безпеки у Миролюбівці, облаштування укриттів опаленням і вентиляцією і закупівля контейнерів для роздільного збору сміття;
  • USAID DOBRE – допомога в забезпеченні медичних закладів резервними джерелами електроенергії (зарядні станції);
  • ПРООН – облаштування громадського простору у Миролюбівці, комплектація бригади місцевої пожежної охорони, система відео нагляду у смт Білозерка та ремонт у приміщенні поліцейського офіцеру громади;
  • ГО «10 квітня» – психологічна та юридична допомога;
  • UNICEF/MOM – вода, ремонтні та харчові набори;
  • «SAVE ТНЕ CHILDREN» – допомога в роботі з дітьми і підлітками, допомога в ремонті укриття Миролюбівського ліцею, допомога в облаштуванні збірних пунктів евакуації у Надеждівці, організація освітньої позашкільної роботи з дітьми у Миролюбівці;
  • «People in Need» – надання наборів для тимчасового ремонту;
  • БО «БФ «Support Stabilization Services» – виконання ремонту приміщення сільради с. Правдино, покрівля амбулаторії у с. Миролюбівка, ремонт приміщення поліцейського офіцера громади;
  • УВК ООН УСБ – грошові допомоги на придбання палива і малозабезпеченим, продуктові і гігієнічні набори, вода;
  • «CARE UKREINE» – надання гігієнічних пакетів, памперсів.

В рамках муніципального співробітництва підписано меморандум про співпрацю з Чопською міською громадою Закарпатської області, на його виконання отримано фінансування для закупівлі комунальної техніки.

Музиківською сільською радою було встановленно партнерські відносини та укладено меморандуми з міжнародними організаціями UNISEF, USAID, «ДОБРЕ», «ЗОА» (Нідерланди), МОМ, ARC (Франція), Heks Eper ( Швейцарія), Кімонікс, World Central Kitchen у сфері гуманітарної політики.

Дар’ївською сільською військовою адміністрацією вживались заходи, спрямовані на розширення міжнародного співробітництва, як одного з пріоритетних напрямів державної політики для залучення допомоги іноземних партнерів при відновленні постраждалих внаслідок війни територіальних громад, зокрема:

  • шляхом розроблення презентаційних матеріалів про громаду та публікації профілю громади на сайті Cities4Cities в перекладі на англійську мову;
  • виготовлення візитівок представника громади з QR-кодом презентації громади з описом пошкоджень та загальної інформації про громаду;
  • заповнення профілю громади в системі DREAM (на сьогодні внесено 9 проєктів);
  • виготовлення інвестиційного паспорту з переліком інвестиційно- привабливих ділянок Дар’ївської громади;
  • розробки програми комплексного відновлення з USAID DOBRE;
  • розробки стратегії Дар’ївської громади, як пілотної громади, у співпраці з ГО «Центр логістики громад».

За фінансової підтримки Razom for Ukraine на території громади розпочинається реалізація проекту «Створення двох мобільних бригад «ДОБРОБАТИ» загальна сума бюджету 53,5 тис. доларів США.

Також громади району зареєстровані на платформі «Cities4cities» для пошуку міст партнерів для закордонного міжмуніципального співробітництва.

На виконання доручення начальника обласної військової адміністрації від 23 вересня 2024 року № 78 «За результатами наради з актуальних проблемних питань роботи структурних підрозділів обласної державної адміністрації, районних державних (військових) адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів Херсонської області від 18 вересня 2024 року» районною державною (військовою) адміністрацією, за сприяння представників податкової служби, проведено роботу із деокупованими територіальними громадами стосовно необхідності проведення заходів, спрямованих на залучення податків суб’єктів господарювання, які провадять діяльність на підпорядкованих територіях, зокрема виконують підрядні роботи, про необхідність сплати єдиного соціального внеску, інших податків до місцевих бюджетів.

Завдяки вжитим заходам значна частина підрядних організацій вже стали на облік до контролюючих органів за місцем знаходження будівництва.

Show Buttons
Hide Buttons